t3m.sk

V Katare , ktorý je svojim zriadením konštitučnou monarchiou, členov do Poradnej rady, ktorý označujeme Šúra doposiaľ vyberal sám katarský emir. Občania Kataru doteraz volili iba do tzv. miestnych rád. Súčasný emir Tamím bin Hamad Ál Thání naďalej volí 15 z 45 zástupcov Šúri. 30 zástupcov je volených vo voľbách občanmi.  Katar nepovoľuje žiadne politické strany, aj preto je počet kandidátov prekvapivý.

2017-06-05t033027z_4_170605-155400_mls

Na volebnú listinu sa dostalo 284 schválených kandidátov, z toho 26 žien. Kandidovať a voliť môžu iba tí občania, ktorých predkovia boli občanmi Kataru od roku 1930, čím sa počet voličov radikálne zmenšuje. Katarské občianstvo má približne 330 000 z 2,8 milióna obyvateľov. V Katare neexistuje parlament, tak ako ho poznáme v iných konštitučných monarchiách (Spojené kráľovstvo VB). Šúra je zákonodarným poradným orgánom a má obmedzené právomoci. Šúra predkladá návrhy zákonov, schvaľuje rozpočet a odvoláva ministrov. Má právo schvaľovať obecnú štátnu politiku. Nemá však žiadny vplyv na rozhodovanie výkonných orgánov štátnej moci, ktoré rozhodujú o hospodárskej a investičnej politike a o bezpečnosti a obrane štátu.  Katarský emir má právo veta voči týmto rozhodnutiam, takže sa  nepredpokladá, žeby Šúra výrazne ovplyvnila absolútnu moc súčasnej vládnucej dynastie.

xxl

Poradné rady fungujú aj v ďalších krajinách ako Saudská Arábia, Omán alebo Spojené arabské emiráty. Volené parlamenty sú v Kuvajte a Bahrajne, ale aj v týchto krajinách má konečné slovo hlava štátu. Na voľbách v Katare sa zúčastnilo 63,5 percenta oprávnených voličov. Do Šúri sa nedostala ani jedna žena, čo kritizovali viaceré medzinárodné organizácie. Ženské kandidátky chceli legislatívne zlepšiť postavenie detí, ktorých matka je občiankou Kataru a otec cudzinec. Takéto deti nemajú nárok na katarské občianstvo podobne, ako je to aj iných štátoch Perzského zálivu.