Vlastniť v súčasnej dobe záhradu znamená kopec práce ale aj radosti. Stali ste sa práve hrdým vlastníkom kúska pozemku a zatiaľ neviete čo s ním? Samozrejme prvým krokom je samotný projekt. Ak ste ešte nemali možnosť záhradníčiť a chceli by ste mať kompletnú záhradu bez práce stačí využiť spoločnosti, ktoré poskytujú kompletné služby.

obchod
 
Firma zaoberajúca sa touto činnosťou vám vie zabezpečiť nielen plán celej záhrady presne podľa vašich predstáv, ale aj jej realizáciu.Napríklad položí automatický závlahový systém, dovezie trávnikový koberec, semená rastlín aj cibuľovín, zapracuje do zeme jazierko, zasadí živý plot, stromy, trvalky, osadí skalku ale aj položí záhradnú dlažbu alebo vymuruje oplotenie či nízky múrik. Vedia sa popasovať aj s netradičnými požiadavkami akými sú strešná alebo fasádna zeleň.

psaní
 
O trochu zložitejšia, dlhšia ale aj lacnejšia a o to dobrodružnejšia je cesta vlastnej tvorivosti a práce.  
Podobne ako pri stavbe na kľúč aj pri svojpomoci je dôležité dodržať určitú postupnosť. Aby ste  neriskovali omyl, ktorý by ste neskôr mohli ľutovať. Našťastie záhrada je tvárna a dá sa úplne bez problémov prispôsobovať situáciám aj podmienkam.
 
V začiatkoch plánovania môžete nabrať inšpiráciu v rôznych kurzoch alebo vyhľadajte prednášky, ktoré sa konajú vo väčších mestách. Pomôžu vám zorientovať sa v typoch záhrad a ujasníte si presne čo chcete. Navyše môžete nájsť spriaznené duše, ktoré zmýšľajú podobne ako vy. Informácie môžete ďalej nájsť napríklad aj v mestských knižniciach.

sekačka
 
Semená a osivoje možné získať z online e-shopov alebo aj v klasických kamenných obchodoch. Pri chúlostivejších typoch rastlín, ktoré sa komplikovane rozmnožujú je istejšie si ich zohnať už vo forme sadeníc. Veľmi dobrým miestom kde sa rastlinky dajú získať sú záhradkárske výstavy a rôzne akcie. Na západnom Slovensku ich už tradične nájdete každú jar v Nitre alebo v Trenčíne.
 
Pri tvorbe vašej novej záhrady sa samozrejme nezaobídete bez rozličného náradia. Ak nechcete zbytočne investovať alebo máte k dispozícii len nízky rozpočet využite služby požičovní, kde vám za poplatok požičajú od rebríka, kosačiek, mulčovacích strojov až po traktory a elektrocentrály.