T3M

Žlté alebo modré šaty? V ktorej banke založiť účet? Variť na oleji alebo na masti? Nie ste si istí? Tak si tie správne odpovede potvrďte na našom webe.

Tento zápas si veľa ľudí pamätať nebude. Dalo by sa dokonca povedať, že skoro nikto. Možno len tí najzarytejší fanúšikovia Slovana Bratislava. Futbalová história sa začala už veľmi dávno a prvý profesionálny klub v Anglicku, čiže kolebke futbalu vznikol v roku 1863.

fotbal

Časoch vzniku prvého profesionálneho klubu sme my Slovania ešte len netušili, že raz budeme samostatný štát a budeme mať vlastné kluby. V tej dobe sme patrili ešte pod Uhorsko a rozhodne sme sa nezapodievali futbalom ale skôr politikou. Avšak prvé kluby na území dnešného Slovenska vznikali už v 19. storočí. Išlo hlavne o kluby, ktoré boli blízke veľkomestám ako Bratislava, Dunajská Streda, Prešov a tak ďalej. No rozhodne to neboli profesionálne kluby, skôr išlo o rekreačné a voľnočasové aktivity, ktoré viedli k vytvoreniu futbalovej pospolitosti, čiže klubu.

Avšak 25. mája 1929 mal pricestovať na Slovensko anglický profesionálny veľkoklub, ktorý v tej dobe vyhral anglickú ligu, čiže obdobu dnešnej Premier League. Hlavným cieľom tohto príchodu na Slovensko bolo, šíriť radosť z futbalu no hlavne to aký sú silný v tomto športe Angličania. Pre túto demonštráciu a preukázanie sily vyzvali amatérsky klub ČsŠK Bratislava, čiže dnešný Slovan , na súboj. Už tohto pohľadu vám môže byť jasné, že išlo o nepomer a hlavne nefér hru postaviť profesionálny klub proti amatérskemu a preukazovať silu.

míček

Avšak práve tento zápas si fanúšikovia Newcastlu rýchlo chceli vymazať s pamäte, keďže naši amatéri dokázali deklasovať Newcastle United v pomere 1:8. Jediným strelcom, ktorý dokázal prekonať obranu Slovana bol vtedajší najlepší hráč Hugie Gallacher. To ukázalo našu silu v tomto športe a možno aj práve kvôli takému výsledku začali rásť profesionálne kluby na našom území ako huby po daždi.

ČsŠK Bratislava – Newcastle United 8:1 (2:1)
Góly: 4., 48. a 89. Uher, 44., 54. a 60. Čambal, 52. a 65. Bulla – 30. Gallacher