Možno si vravíte s prekvapeným výrazom na tvári, či je golf naozaj športom. Nuž, drahý priatelia je tomu tak. Na Slovensku sa síce nečiní obľubou, ale v zahraničí je to obľúbený druh zábavy. Skvelo vyplní prázdne okienko v časovom harmonograme a človek sa nenudí.

golf

Golf sa radí medzi vonkajšie športy, zvyčajne sa hráva na veľkých a rozľahlých plochách. Najrozšírenejšia je forma jednotlivca, kedy hrá logicky len jeden hráč. Avšak v golfe si prídu na svoje aj priatelia a môžu si ho zahrať aj malé skupinky. Jeho história a pôvod siahajú do 13 storočia, v divokom Škótsku. Ten šport bol odjakživa pripisovaný šľachte a kráľom, inak povedané elite. No bájky vravia že práve prostý ľud pri pásaní ovčích stád na úpätí Škótskych hôr s drevenou palicou odbíjal kamienky do zajačích nôr. Avšak to čo je na tom pravdy, sa už asi nikdy nedozvieme.

Asi viacerý z nás vedia, že golf je šport, v ktorom máme špeciálne prispôsobenú palicu na odbíjanie, malú bielu loptičku, a niekde v blízkej diaľke dierku v zemi, do ktorej má loptička spadnúť. Táto dierka sa nazýva jamkou, a nemusí predstavovať dieru na zelenom trávniku, môže to byť akýkoľvek pomyselný bod vytýčený vlajočkou. Na týchto jamkách sa nachádzajú ale takzvané bunkre. Sú umiestnené za účelom skomplikovania úrovne hry. Ide napríklad o piesok, na ktorom sa hrá o dosť zložitejšie ako na tráve, alebo vodné jazierko, či malá nádrž. Za bunker sa taktiež pokladá aj vykosená či práve naopak dlhá tráva.

golfista

Na hracom poli by však správne pri golfe mala byť tráva veľmi nízko a decentne vykosená. To dovoľuje loptičke kotúľať sa aj desiatky metrov. Jamka do ktorej má loptička padnúť ba mala mať priemer nie väčší ako 11 cm, a hĺbku 10 cm. Väčšinou nie je možné trafiť loptičku do jamky na prvý pokus. Preto sa kolá hrajú po 18 hodoch, teda dva krát 9. Každý hráč golfu by mal správne mať svoju vlastnú loptičku, teda pokiaľ sa hrá v skupinke. Toho, koho loptička je najďalej od miesta odpalu, pokračuje.