Je super mať plné skrine najnovšieho oblečenia, veľký dom s bazénom, záhradou a troma kúpeľňami a v garáži dve autá (možno tri, jedno pre mňa, druhé pre manželku a tretie rodinné, na výlety).
Konzumný spôsob života zahltil aj našu spoločnosť. Vidina ľahšieho zajtrajška, lepšieho zdravia, krajšej budúcnosti a šťastnejšieho života je už aj u nás. Zo všadiaľ na nás kričia reklamy, akcie, plagáty s jediným jasným odkazom … kúp si ma a budeš šťastnejší.

vila

Kde je pravda?
Skoro v každej rodine je jedno- dve autá. Máme byty, rodinné domy a ešte robíme všetko preto aby sme si mohli kúpiť chatku, alebo domček v tichom prostredí. Máme plné skrine oblečenia, ale stále hovoríme, že nemáme čo na seba a musíme si kúpiť ďalšiu vec.  Potrebujeme pre svoju prácu počítače a laptopy, ale potrebujeme ich aj doma, jeden stolný, jeden notebook a ešte pre každý prípad najnovší telefón…aby sme s ním mohli surfovať po internete ak by sa nám nechcelo zapínať počítač. Deťom kupujeme desiatky, stovky hračiek, s ktorými sa vydržia hrať pár minút a už ich nebaví.

obchod

Načo nám to všetko je? Veľký dom s množstvom izieb treba upratovať, zaberie Vám to veľa času a miniete aj viac peňazí na čistiace prostriedky. Tak isto si upracete aj menší dom, rýchlejšie a s menšími nákladmi na čistiace prostriedky.
Mať dve autá v rodine je asi znakom nezávislosti (alebo mamonárstva). Nie ste odkázaní na toho druhého, nemusíte sa prispôsobovať, ale za akú cenu? Spoločné trávenie voľného času už neexistuje. Každý má svoje koníčky, priateľov a známych. Odcudzujeme sa navzájom.

Počítače, internet – vďaka týmto vymoženostiam trávime doma viac času ako v minulosti. Kedy ste boli naposledy s kamarátmi na pive? Kedy ste si vyšli na túru, do kina,…do spoločnosti, medzi ľudí?. Viac času trávime vo virtuálnej spoločnosti ako v ozajstnom svete.

fotbal

Chceme mať všetko, s vidinou prísľubu ľahšej budúcnosti. Pravda je taká, že vôbec nie sme šťastnejší ani spokojnejší … beháme z jednej práce do druhej len preto aby sme si mohli zadovážiť to, čo vlastne ani nepotrebujeme. Splácame pôžičky a hypotéky za domy a autá, bez ktorých by sme sa zaobišli. Sme unavení, zničení, nervózni, podráždení,… len nie šťastní. Konzumný spôsob života nás uberá o čas, pokoj a šťastie.