Pre niekoho je možno toto nezmyselná otázka a rozhodnú jedine financie, ktoré má k dispozícií, keďže dom je rozhodne nákladnejšia investícia. Ale, a tu začínajú naše debaty, dom je drahší na prvú kúpu, ale ak máte bývať v podnájme desať rokov a platiť nehorázne sumy, mohli ste si kúpiť dom a bol by už Váš a minuli by ste rovnako, alebo ešte menej.dom pri jazere.jpg
Mať dom znamená mať aj veľa času. Upratovanie trvá podstatne dlhšie a potrebujete viac prostriedkov na jeho vyluxovanie. K domu patrí aj záhrada a tá potrebuje taktiež vašu starostlivosť. Tomuto sa v byte vyhnete. Na druhej strane dom znamená menšie poplatky za vodu, či plyn a máte kúsok svojho parku vždy pri sebe a len pre vás. V takom byte vykročíte a ste hneď na druhom konci. Veľa krát nemôžete prerábať tak, ako chcete kvôli nosným priečkam, či tenkým stenám. Dom si môžete prerábať podľa uváženia a samozrejme podľa vašich fondov.
Byt znamená, že strávite menej času upratovaním, no zaplatíte viac za mestské poplatky, ako by ste zaplatili v dedine a v dome. Ak však niekto býva v dome v meste, toto nerozhodne v prospech. V byte máte všetko pod rukou, ale nie všetko sa Vám doňho vojde. A ak máte veľkú rodinu, či ju plánujete, predstavte si nechať u seba prespať tak 5 ľudí navyše od Vás a už máte o nočné mory postarané, pretože neviem o nikom kto by ostal spať vo vani, ak má doma vlastnú izbu. Ak plánujete deti je samozrejmé, že dom im ponúkne viac priestoru na hry aj učenie a aj na súkromie, ktoré budú v budúcnosti pri dospievaní potrebovať.bytová výstavba.jpg
Zhrňme si to teda. Dom predstavuje viac priestoru a pohodlia. Viac plochy na využitie a hlavne záhradu, kde si dopestujete všetko, čo len budete chcieť. A taký záhradný bazén, či gril je na nezaplatenie. Na druhej strane strávite viac času udržiavaním jeho kondície. Byt znamená málo priestoru, ale všetko máte pod rukou. Upracete za chvíľku, ale zvyšný čas môžete stráviť jedine medzi štyrmi stenami, alebo v parku, kde nikdy nie ste sami.
Rozhodnutie je na Vás. Sami musíte uvážiť koľko času máte a koľko priestoru potrebujete. Či Vám stačí mini balkónik, alebo potrebujete vlastný tieň stromu.