Po akých iných papučiach by si mal siahnuť, ak nie po tých, ktoré sú vyrobené ručne z vlny z oviec? Priamo v Kyrgystane sa vyrábajú tieto papuče ručne plstením. Vďaka tomu, že sú vyrábané z vlny, tak udržiavajú vaše nohy v teple v akomkoľvek počasí a teplote. Kyrgystane je výroba takýchto papúč tradíciou. Dlhoročnou. Venujú sa tomu už niekoľko desiatok rokov. Teraz spájajú tradíciu s novodobou technológiou, aby bola táto výroba aj efektívna a menej nákladná. Tým pádom sa môžu tieto papuče dostať až ku nám, na náš slovenský trh. Každé jedny papuče prejdú rukami nejakého robotníka, ktorý sa ich výrobe venuje naplno a dostatočne už pár rokov.

slippers-5077839_1920

Ovečky v týchto oblastiach nie sú chované v ohradách ako to môžeme vidieť na našich lúkach. Ich ovce sa chovajú v stádach na neoplotených láňach. Tam sa pasú a dozerá na ne pastier spolu so svojím verným pomocníkom – psíkom. Je to veľmi zaujímavé sledovať odlišnú kultúru a zem. V tejto krajine totiž veria, že o ovce sa majú starať poctivo a nedávať ich do rôznych elektrických ohrád. Chovajú ich teda voľne.

slippers-816103_1920

Táto spoločnosť v Kyrgystane je veľmi prospešná pre celý svet, pretože tým, že berie niečo z prírody – ovčiu vlnu, tak sa zaviazala, že do prírody bude aj niečo vracať. Tým pádom vráža finančné prostriedky na ochranu a obnovu našej matičky zemi. Tá si to zaslúži. Zároveň sa na výrobu vlnených papúč nepoužíva nič iné, len vlna, farbivo a mydlo. Žiadne chemické látky, ktoré sa používajú pri výrobe iných topánok, ktoré si pravidelne obúvame. Tým, že nakúpime v tejto firmy podporíme zároveň aj ekologickú stránku našej zeme. A nielen to. Táto firma sa snaží vyrovnávať svoju uhlíkovú stopu, aby bola čo najmenšia. Je to veľmi dôležité a som rada, že si aj firmy začínajú uvedomovať, že prírodu si treba chrániť a nie ju neustále ničiť a devastovať ako tomu bolo doteraz.