Kanadsko-americká NHL odštartovala novú sezónu 2018/2019 skutočne vo veľkom, v priemere padalo až neuveriteľných 6, 5 gólov za zápas. Tento vysoký priemer nastrieľaných gólov môže byť výsledkom zavedenia nového pravidla, ktoré brankárom NHL zmenšilo výstroj (opäť). Vyšší počet inkasovaných gólov ale nie je pre brankárov jediným problémom, následky sú zdá sa vážnejšie.
Hokejisti na pozícii brankárov si po novom zavedení zo zápasu pravidelne odnášajú pamiatku v podobe modrín a zranení. Takéto „ľahšie“ zranenie síce profesionálneho športovca nezaskočí a už vôbec nie hokejového brankára, ale zoberme v úvahu, že tím v NHL za sezónu odohrá cca 80 zápasov a brankár na pozícii jednotky odchytá väčšinu z nich. Dokáže tak čeliť takmer pravidelným zraneniam?

ledni hokej

  • Napríklad brankár Philadelphie Flyers Brian Elliot opisoval, ako je po každom zápase doráňaný a kvôli tomu už poslal i pár kritických e-mailov. Podľa neho predstavuje problém fakt, že sa odstránili chrániče z ramien. A vieme, že strela častokrát neputuje do lapačky, ale brankár ju v nejednom prípade vyrazí práve ramenom. Takýto zákrok ale dnes bude predstavovať veľkú bolesť.

hokej
Cieľom zmenšenia brankárskej výstroje má byť vyšší počet nastrieľaných gólov za sezónu a teda i vyššia atraktivita pre divákov. No niektorí diváci neoceňujú iba góly, ale práve aj skvelé brankárske zákroky a kvalitný výkon na tejto pozícii. Práve brankári predstavovali hlavný bod a hádam najzodpovednejšiu funkciu, ich výkon veľakrát rozhodol o postupe či naopak vyradení ich tímu z bojov v play-off a takisto i o tom, či sa do vyraďovacích bojov ich tím vôbec prebojoval. Dôležitosť tohto postu sa logicky vlastne nezmení, no postupným zmenšovaním výstroja to budú mať brankári stále náročnejšie a „prežijú“ len tí, ktorí dokážu v bránke „začarovať“.
Táto zmena opäť nemilo prekvapí tie typy, ktoré k chytaniu využívali svoju väčšiu postavu a štýl, ktorým vedeli pokryť veľkú časť brány. Pravdepodobne sa budú musieť spoľahnúť na akrobatickejší štýl. Lenže práve mnohí brankári boli trénovaní spôsobom, aby sa v bránke „nehádzali“, ale miesto toho si udržali pokojnú pozíciu s pokrytím čo najväčšieho uhla. So stále menším výstrojom to však bude stále náročnejšia úloha.