Patrím k ľuďom, ktorý svoju prvú myšlienku po prebudení venujú káve. Len čo oči otvorím myšlienka na dobrú kávu ma postaví na nohy.

káva

  • Vôňu kávy považujem za neodolateľnú.

Milujem drobné kaviarničky, kde vám z niekoľkých druhov čerstvo praženej a zomletej kávy pripravia v peknom prostredí chutnú kávu. Pár stolíkov, noviny na stole, krásne ticho a pomerne stála spoločnosť zopár ľudí. Takto vyzerá kaviarnička, kde sa každý deň zastavím. Nikoho z ľudí, ktorých tam každodenne stretávam nepoznám, no vždy sa pozdravíme a tvoríme akúsi skupinku milovníkov kávičky. Každý jeden pri samostatnom stole pohrúžený do vlastných myšlienok, alebo čítajúci dennú tlač. Vidíme sa tam roky a keby naša kaviarnička zrazu nebola, bola by to hotová katastrofa.
Chodievam tu na moju druhú kávu. Tu prvú si vychutnávam doma po raňajkách. Uznávam, je to istý druh závislosti. Raz som počas choroby nemohla piť kávu, lebo lieky ktoré som brala to vylučovali. Bola som celá „nesvoja“, bolela na hlava. Typické príznaky závislosti.

  • Káva ma ale aj priaznivé účinky. Okrem povzbudzujúcich, určite vplýva priaznivo na psychiku človeka. O zložení kávy sa baviť nebudem, lebo koľko je na svete odborníkov- toľko môže byť aj názorov. Samozrejme slúžiacich v prospech toho, kto výskum a štúdiu platí. Raz je káva škodlivá- inokedy veľmi užitočná.

zrnková káva
Nebudem polemizovať, Všetko sa má piť s mierou. O káve to prirodzene platí tiež. 2-3 kávy môžu na organizmus pôsobiť priaznivo. Závisí to aj od toho akú kávu pijeme. Kvalitná káva je nie celkom do tmava pražená, čerstvo zomletá a urobená v kvalitnom kávovare.
Aj zvyšky kávy- „grunt“ môže byť osožný pri vlasových maskách a „pilingoch“. Kofein je užitočnou zložkou už mnohých šampónov, či vlasových vôd.
Káva je skrátka káva. Každého milovníka kávy ľahko nahovoríte na jednu šálku skvelého moku. Ak si človek pri nej aj oddýchne- nemôže to byť predsa na škodu !