Vyberte si operačný systém
IOS je známy pre svoje ľahké používanie, bezpečnosť a dobré spájanie s inými produktmi spoločnosti Apple. Systém Android sa zas ľahko prispôsobuje a má nižšiu cenu. Windows telefóny sú menej časté, ale na niektorých modeloch ponúkajú dobrý softvér a špičkové fotoaparáty. Najlepšie je si zariadenia vyskúšať v obchode a potom sa rozhodnúť.

google

Stanovte si rozpočet
IPhone je zvyčajne drahší ako Android. Medzi výrobcami telefónov sú Apple a Samsung zvyčajne najdrahšie (s modelmi od 350 do 800 aj viac eur), zatiaľ čo HTC, LG a Motorola majú tendenciu mať nižšiu cenu. Záleží len na vás koľko ste ochotný za smartfón minúť, ale treba zvážiť aj, že či vám je treba taký špičkový mobil. Niektorým postačia na prezeranie internetu a počúvanie hudby aj tie lacnejšie modely.

Riaďte sa aj podľa elektroniky, ktorú už máte
Ak už vlastníte Android tablet, tak je pre vás výhodnejšie si kúpiť aj Android mobil a naopak počítače Apple a iPad sú lepšie kompatibilné s iPhone mobilom. Výhodou ale je, že aj Android a IOS sa dajú prepojiť, len to nejde tak jednoducho.

Rozhodnite sa, aké aplikácie sú pre vás podstatné
Každý operačný systém má niektoré výnimočné funkcie, zatiaľ čo základné funkcie ako e-mail, prehliadanie webových stránok a mapy budú k dispozícii vo všetkých systémoch. IPhone má exkluzívne funkcie ako Siri, FaceTime chat a iCloud. Android má aplikáciu Google Now a umožňuje inštaláciu aplikácií tretích strán (čo znamená, že môžete prevziať programy z internetu a inštalovať ich mimo systému Play Store). Väčšina telefónov so systémom Android má dnes aj snímače odtlačkov prstov, cloud storage pre obrázky a podporuje používanie služby Disk Google pre ukladanie dokumentov. Windows smartfóny využívajú Cortanu na aktiváciu hlasu a obsahujú aplikácie Word, Excel a PowerPoint.

mobil

Výber smartfónu nie je jednoduchý. Najťažšie je si vybrať ten správny operačný systém. Veľmi záleží aj na vašich financiách, ale ak budete mobil používať často, nielen na počúvanie hudby a pozeranie webových stránok, oplatí sa vám do neho aj investovať.