Postavenie domu nie je taký jednoduchý proces ako by ste očakávali. Ak si myslíte, že papierovačky Vás čakajú iba na začiatku stavby mýlite sa! Každý má sen o vlastnom rodinnom dome. Aby sme sa k nemu mohli dostať je potrebné si buď hotovú stavbu kúpiť alebo postaviť. Obe možnosti so sebou môžu priniesť rôzne úskalia a obe majú svoje pre a proti. Pri hotovej stavbe si musíte byť vedomí toho, že po čase do každej staršej stavby treba investovať a rekonštruovať ju. Do novostavby musíte vložiť aj niečo z Vášho času – ten strávite na úradoch pri vybavovaní povolení na začiatok stavby. Po získaní všetkých dokumentov štartujete s budovaním svojho nového domu.

staviame

Ak si ale myslíte, že postavením domu sa papierovačky končia, nemáme pre vás dobrú správu. Po dokončení stavebných prác nasleduje kolaudácia a s ňou spojené náležitosti. Až po dokončení kolaudácie sa nehnuteľnosť stáva plnohodnotne použiteľnou na bývanie. Vlastne je nám potvrdené, že nehnuteľnosť je ekonomická, ekologická a spôsobilá na trvalé či príležitostné bývanie. A že ku kolaudácii toho nebudete potrebovať málo. Iba na stavebnom úrade bude potrebné doložiť niekoľko príloh ako napríklad: Vyplnenú žiadosť, stavebné povolenie s údajmi o zmenách v stavbe, list vlastníctva, splnomocnenie, projektovú dokumentáciu, výkresy s prípadnými zmenami, kópiu stavebného denníka, revízne správy, zmluvu o kanalizácii, protokoly o prevzatí a odovzdaní stavby.

ekologická stavba

Nezaobídete sa ale ani bez certifikátov o overení požadovaných výrobkov alebo altesty. Ak máte robenú studňu, budete potrebovať rozbor pitnej vody. A samozrejme budete potrebovať energetický certifikát budovy. A v ňom musíte patriť do Kategórie A aby vaša stavba bola schválená a skolaudovaná. Na Slovensku toto meranie a vydávanie certifikátov robí viacero firiem. Energetický certifikát ku kolaudácii cena – nehľadajte po prehliadačoch. Cena je totiž pre každého iná. Záleží od veľkosti a typu nehnuteľnosti. Ceny sa pre domácnosti a komerčné priestory líšia. Ak ste sa teda dostali až na koniec stavby a máte kolaudáciu za sebou blahoželáme.