T3M

Žlté alebo modré šaty? V ktorej banke založiť účet? Variť na oleji alebo na masti? Nie ste si istí? Tak si tie správne odpovede potvrďte na našom webe.

Ako prvý kandidát sa nám tu ponúka najväčší austrálsky suchozemský predátor – dingo. Podľa správnosti nie je skutočne pôvodným predstaviteľom predátorov v Austrálii, nakoľko bol sem dovlečený osadníkmi ako domáci pes, ktorý v tejto, vtedy divokej časti sveta, zdivel. Keďže populácia psov nemala možnosť kríženia s inými psami, zachovala si ustálený svojský ráz, aký poznáme dnes – stredne veľký pieskový divý pes, s prirodzenými inštinktami zabijaka.
divoké zvíře

Je ale dingo vraždiace monštrum? Určite mu nemožno odoprieť, že je veľmi šikovný lovec – nielenže loví malé cicavce, dokáže uloviť i veľké vačkovce ako sú klokany veľké. Svoju korisť uštvú dlhým behom, pri čom svorka loví ako prepracovaná skupina. Svoju korisť obkľúčia a silnými zubami dorážajú na nechránené časti tela, kým ich korisť od vyčerpania nepadne. I keď sa to možno zdá kruté, psovité šelmy vedia svoju obeť rýchlo usmrtiť a zbytočne ju dlho netrápia.

Je dingo pre človeka nebezpečný? I keď sa objavili prípady napadnutia dingom, väčšinou išlo len o plané poplachy – neraz sa zistilo, že to boli len zdivené domáce psi, alebo dokonca krížence medzi týmito zvieratami (tie sú pre človeka najnebezpečnejšie lebo majú dingovu dravosť a psí návyk na ľudí a tak sa ľudí neboja a nesprávajú sa všeobecne tak, ako by sa normálny dingovia mali správať). V každom prípade, dingo nie je veľmi veľký, a tak si trúfne skôr na dieťa a nie na dospelého človeka.
ptakopysk kreslený

Ako druhý kandidát, alebo skôr kandidáti, sa nám predstavia austrálske hady. Nie je určite prekvapivé, že sú na zozname – ako uštipnutie jedovatým hadom? Práve oni patria medzi zvieratá, ktoré majú na svedomí najviac úmrtí ľudí na svete. A nie je tajomstvom, že práve Austrália je miesto, kde žije najviac jedovatých hadov. Ak v Austrálii nejakého hada stretnete, s najväčšou pravdepodobnosťou bude jedovatý. Takže pozor na ne!
australský pták

Tretí smrtonosný tvor sa Vám asi bude zdať trochu zvláštny – je to kazuár austrálsky. Je to zviera podobné pštrosovi s akousi zvláštnou prilbicou na hlave, práve tá mu prepožičiava prehistorický zjav. Ako ale môže tento bizarný tvor zabíjať? Aj by ste sa čudovali – práve tento tvor má na svedomí veľa životov ľudí, práve v období hniezdenia. Jeho silné zadné nohy dokážu preraziť lebku človeka ako nič!

Posledný tvor na zozname zabijakov je vtákopysk podivný. Áno – presne tak – to malé zlaté zvieratko, čo Vám skôr pripomína čaptavého plyšáka ako zabijaka. No to sa zmení, keď ho neuvážene chytíte do rúk – strekne do Vás jed! Áno – nie je to vtip – samce vtákopyska majú na zadných nohách ostrohy, v ktorých má tak silný jed, že môže byť pre človeka aj smrteľný…