Veru aj na vašej parapetnej doske môžete mať celkom milú záhradku. Ktoré bylinky najviac používate ? Tieto:

  • Pažitku
  • Bazalku
  • Petržlenovú vňať
  • rukolu

špenát

Tieto všetky môžete vysadiť do črepníka samostatne a dať ich na okenný rám. Dostať aj prekrásne dizajnérske kusy- veľké džbány s bočnými otvormi, kde sa zelené rastlinky nádherne vynímajú. Ja ale používam klasické truhlíky na kvety.
Kúpim kvalitnú zeminu, ktorú zmiešam s obyčajným substrátom. Do toho potom urobím priehlbinky 2-3 cm a do nich dávam semená kúpené v obchode- Polejem. Prikryjem potravinovou fóliou, do ktorej ale urobím malé dieročky, aby rastlinka vedela dýchať.

Po pár dňoch sa začnú vytvárať zelené riadky byliniek. Odkryjem a starostlivo polievam.
Moja úroda je mi odmenou. Vždy ich držím v kuchyni.  Aby som nemusela chodiť nikam, keď mám chuť si dať bylinky na chlebík. Niekedy sa mi ale objavia malé mušky a vtedy musí rastlinka putovať na balkón a do bytu prichádza nová nádoba s novou rastlinkou.
 Nevyžaduje si to veľa roboty a budete mať veľa osohu. Môžete takto pestovať aj iné rastliny.

  • Majorán- mne sa nedarí- je vraj vhodný pre pestovanie iba pre mladé a slobodné devy – a to veru nie je môj prípad.
  • Mladá cibuľka- nakrájaná na poriadny kus domácej tlačenky chutí aj môjmu manželovi
  • Koriander- je podobný petržlenu. Ľahko a rýchlo rastie. Dobre sa pestuje.

bylinky

V obchode so semienkami vám ochotne poradia, čo sa dá takto pestovať. Budete mať niečo doma zdravšie, bez chémie a rozhodne chutnejšie. Nezanedbateľná nie je ani finančná stránka veci. Doma dopestované bylinky sú niekoľkonásobne lacnejšie.
Ešte jedna jediná vec na záver: Okno vyzdobené s voňavými bylinkami vyzerá vskutku nádherne. Budete mať pocit, že ste v lone prírody a zelená farba vás upokojí, pohladí na duši. No povedzte, nestojí ta troška námahy za to?