T3M

Žlté alebo modré šaty? V ktorej banke založiť účet? Variť na oleji alebo na masti? Nie ste si istí? Tak si tie správne odpovede potvrďte na našom webe.

 Veru aj na vašej parapetnej doske môžete mať celkom milú záhradku. Ktoré bylinky najviac používate ? Tieto:

  • Pažitku
  • Bazalku
  • Petržlenovú vňať
  • rukolu

špenát

Tieto všetky môžete vysadiť do črepníka samostatne a dať ich na okenný rám. Dostať aj prekrásne dizajnérske kusy- veľké džbány s bočnými otvormi, kde sa zelené rastlinky nádherne vynímajú. Ja ale používam klasické truhlíky na kvety.
Kúpim kvalitnú zeminu, ktorú zmiešam s obyčajným substrátom. Do toho potom urobím priehlbinky 2-3 cm a do nich dávam semená kúpené v obchode- Polejem. Prikryjem potravinovou fóliou, do ktorej ale urobím malé dieročky, aby rastlinka vedela dýchať.

Po pár dňoch sa začnú vytvárať zelené riadky byliniek. Odkryjem a starostlivo polievam.
Moja úroda je mi odmenou. Vždy ich držím v kuchyni.  Aby som nemusela chodiť nikam, keď mám chuť si dať bylinky na chlebík. Niekedy sa mi ale objavia malé mušky a vtedy musí rastlinka putovať na balkón a do bytu prichádza nová nádoba s novou rastlinkou.
 Nevyžaduje si to veľa roboty a budete mať veľa osohu. Môžete takto pestovať aj iné rastliny.

  • Majorán- mne sa nedarí- je vraj vhodný pre pestovanie iba pre mladé a slobodné devy – a to veru nie je môj prípad.
  • Mladá cibuľka- nakrájaná na poriadny kus domácej tlačenky chutí aj môjmu manželovi
  • Koriander- je podobný petržlenu. Ľahko a rýchlo rastie. Dobre sa pestuje.

bylinky

V obchode so semienkami vám ochotne poradia, čo sa dá takto pestovať. Budete mať niečo doma zdravšie, bez chémie a rozhodne chutnejšie. Nezanedbateľná nie je ani finančná stránka veci. Doma dopestované bylinky sú niekoľkonásobne lacnejšie.
Ešte jedna jediná vec na záver: Okno vyzdobené s voňavými bylinkami vyzerá vskutku nádherne. Budete mať pocit, že ste v lone prírody a zelená farba vás upokojí, pohladí na duši. No povedzte, nestojí ta troška námahy za to?