Asi každý, predovšetkým však ženy túžia po krásnej záhrade každú sezónu. Mali by sme sa však v tom prípade postarať o jej správne zazimovanie. Vysadené rastliny tým pádom prežijú zimu bez akejkoľvek vážnejšej ujmy a môžeme sa z nich tešiť aj na rok.
 opadané listí
Trávniček
Z trávnika na jeseň vyhrabeme alebo povysávame lístie, konáriky a prípadne aj kôru. Robíme to až dokým neopadajú všetky stromy v okolí. Pomocou ľubovoľného kvalitného herbicídu je vhodné aj zlikvidovať rôzne buriny. Aby trávnik prezimoval čo najlepšie, je dobré najpozdejšie koncom októbra naň aplikovať špeciálne hnojivo. Tým pádom môžeme trávnu plochu prerezať a zrolovať. Tým utužíme podklad, z ktorého vyrastá.
 zasněžené stromy
Dreviny
Pokiaľ je slnečno, môžeme už zasadené dreviny zalievať a to predovšetkým ihličnany a vždy zelené kry. Zalievať môžeme taktiež aj rastliny vo vegetačných nádobách. Citlivejšie druhy obalíme trstinovými rohožami, prípadne jutovinou alebo inou netkanou textíliou a to tak, aby vrchná časť vytŕčala. Tzv. solitérnym stromom skontrolujeme všetky opory a taktiež to, či sú k nim poriadne priviazané, aby ich počas zimy nevyvrátil vietor alebo ťažký sneh. Nesmieme zabudnúť ani na zviazanie stĺpovitých ihličnanov, ktoré by veľmi ľahko mohol poškodiť ťažký mokrý sneh. Nižšie porasty krov ochránime pred zimou nahrnutím suchého lístia a zakrytím ihličnatými chvojkami. Kmene novovysadených drevín je dobré obaliť jutovinou a vnútro vyplniť suchým lístím.
 
Záhradná skalka
Počas jesene je veľmi dôležité zo skalky odstraňovať napadané lístie, konáriky, burinu a iné cudzie predmety. Skalku pozakrývame ihličnatými chvojkami, mali by sme si dať záležať predovšetkým na miestach, kde sú vysadené tie najcitlivejšie druhy skalničiek.
 
Jazierko
Na zimu naše jazierko nemusíme vypúšťať, pretože lekná dokážu zimovať v hĺbke pod 80cm. Pokiaľ však máme plytšie jazierko, je potrebné lekná vybrať a na zimu umiestniť do vedra do svetlej a chladnej miestnosti. Rovnaké pokyny platia aj pre exotickejšie rastliny ako sú vodné hyacinty. Ryby bez problémov prezimujú v hĺbke minimálne 1m. Je tiež vhodné pravidelne čistiť hladinu jazierka, zbierať napadané lístie alebo rovno natiahnuť cez jazierko sieť.