Vzťahy so svojimi najbližšími a so svojim okolím sú základom nášho života. Človek je tvor spoločenský a na vzťahoch mu mimoriadne záleží pretože vie, že plnohodnotné vzťahy robia jeho život naozajstným životom. Formujú ho, dotvárajú, robia lepším, ale veľakrát aj horším. No vzťahy, ktoré máme okolo seba sú ovplyvnené  ešte jedným faktorom – a tým je vzťah, ktorý máme k sebe.

zamyslená žena

Vo všeobecnosti platí jednoduchá matematika, ak máme radi seba a sme so sebou spokojní, odráža sa to aj v našich vzťahoch. V takom prípade máme radi ľudí okolo, usmievame sa, tešíme sa so spoločnosti iných, vyvolávanie konfliktov alebo zatiahnutie do nich sú nám cudzie. No v prípade opačnom, ak sa radi nemáme, nie sme v súlade so svojim životom alebo aj so svojim telom, taktiež sa to niekde musí odraziť. Vtedy do okolitých vzťahov vstupujú negatívne emócie ako sú hnev, závisť alebo potreba dokazovať si, že sme niekto iný ako v skutočnosti sme. Nie sú nám cudzie konflikty, ohováranie, no ani hádzane polien pod kolená tým, ktorí so sebou spokojní sú. V skutočnosti nemáme problém s ľuďmi okolo, ale so sebou samým. Všetky emócie a nastavenia mysle vychádzajú z nášho vnútra, ktoré by nemal ovplyvňovať nikto iný len my sami.

ľudia okolo nás

Práve preto je potrebné pre naše dobro zosúladiť sa so sebou samým, snažiť sa pochopiť že sme takí akí byť máme, nesnažiť sa nasilu meniť a prijať sa so všetkým čo k nám patrí. Nie nadarmo sa hovorí, že pozitívny prístup k sebe má za následok pozitívny prístup ku všetkému a ku všetkým čo život prinesie. Nikto z nás sa nenarodil zlým človekom, každý sa určitým spôsobom formuje a každý má slobodnú voľbu rozhodnúť sa, akým človekom chce byť.  

Každopádne sa lepšie zaspáva človeku s úsmevom na tvári a s pocitom pozitívne prežitých dní s ľuďmi, ktorých má rád ako človeku, ktorý je na všetkých večne nahnevaný, na všetkom vidí len chyby a je večne nespokojný. Čo si o tom myslíte?