Nakličovanie semien je dnes už pomerne známe. Tento proces je veľmi rýchli, pretože semienka vám naklíčia v priebehu dvoch až siedmych dní. Záleží to samozrejme od konkrétneho druhu. Na nakličovanie sa najčastejšie používajú strukoviny, ako napríklad šošovica, hrach, alebo fazuľa. Samozrejme môžete použiť aj niektoré druhy zeleniny. ich výhodou je to, že ich môžete mať k dispozícii počas celého roka, na pestovanie nepotrebujete veľa priestoru a žiadnu zeminu, postačí vám kúsok gázy a zaváraninový pohár. Klíčky sú hotovými vitamínovými bombami, ktoré sú plné živín a iných prospešných látok. Existuje však aj iný spôsob, ako môžete semená použiť. Reč je o takzvaných microgreens.

slunečnice
 
Hlavný rozdiel medzi klíčkami a microgreens je v tom, že klíčky konzumujeme ešte pred tým, ako začnú vytvárať prvé pravé lístky. Navyše ich jeme spolu so semenami. V druhom prípade, trvá „pestovanie“ o čosi dlhšie. Semená sa nechávajú rasť až do momentu, kedy majú pravé lístky a sú vysoké okolo troch až siedmych centimetrov. Túto mikro zeleninu, konzumujeme bez semienok, a to tak, že mladé rastlinky ostriháme.
 
Túto mladučkú zeleninu dostanete aj niektorých obchodoch. Omnoho lepším spôsobom, je však ich príprava doma. Výbornou príležitosťou je, ak vám z jari ostalo veľa semien, ktoré ste nevysiali na záhon. Všetky pekne namočte do vody a pusťte sa do toho.

klíčení
 
Postup je veľmi jednoduchý. Semienka na začiatok nechajte pár hodín vo vode. Takto naštartujete ich klíčenie. Potom ich poukladajte na mokrú papierovú vreckovku, na zeminu, vatu, alebo buničinu. Prvé dni ich nechajte zakryté mikroténovým vrecúškom, alebo gázou. Keď sa začnú objavovať zelené časti, túto prikrývku odstráňte a semienka ďalej polievajte. Na konzumáciu sú pripravené približne po desiatich až dvadsiatich dňoch. Lístky ostriháme a môžeme ich pridať do akéhokoľvek pokrmu. Aj keď sú maličké, sú plné zdravých látok a majú taktiež výraznú chuť. Na toto pestovanie môžete použiť akýkoľvek druh zeleniny, ale tiež strukovín.