Bojové športy obsahujú mnoho kategórií, z ktorých sa každá zaoberá odlišnou technikou boja. Medzi ne patria aj čoraz známejšie bojové umenia najmä vďaka televíznym obrazovkám, do ktorých spadá karate, aikido, taekwondo, kung-fu, wu-šu a ďalšie interesantné športy pochádzajúce z Číny, Japonska a Ázie. Keďže je nová doba aj ľudia sa menia a počet žien zaujímajúcich sa o takéto športy narastá. Možno je to aj zvýšenou kriminalitou a útokmi spojenými so sexuálnym podtónom. Keď sa k tomuto zvláštnemu, ale mnohonásobne ťažšiemu športu oddáte, už niet cesty späť. Tak ako obohatí a spevní telo, tak aj dušu – máte možnosť odosobniť sa od negatívnych myšlienkových pochodov. Poďme sa teda pozrieť na tie menej známe, ale za to veľmi atraktívne bojové športy a umenia !

karte

Capoeira
Tento „tanečný“ boj je pôvodom z Brazílie. Vymysleli si ho otroci v šestnástom storočí, kedy v Brazílii fungovalo ešte kruté otroctvo. Brazílski otroci nemali zbrane a nemohli tak podniknúť žiadnu vzburu, a tak sa začali tajne učiť tomuto bojovému umeniu. Používali ho najmä utečenci ako nástroj na prežitie a sebaobranu proti koloniálnym agentom. Neskôr bola zakázaná a len náznak capoeiry sa rátal za vzburu a trest za takýto priestupok bol viac než krutý. Napriek udalostiam v minulosti sa v dvadsiatom storočí capoeira vrátila a stala sa uznávaným bojovým umením. Tento šport bol pomaly upravovaný k dnešnej podobe. Skladá sa z rôznych akrobatických prvkov ako sú saltá premety a rýchly pohyb nôh.

tanec

Pankration
Táto technika boja vznikla už za fungovania antického Grécka. V tomto čase sa pokladalo za nevyhnutné ovládať aspoň nejaké prvky boja, pretože nie každý si mohol dovoliť zbraň. Postupným časom sa pankration rozvíjal a našiel svoje miesto na olympijských hrách v klasickom období, kde muži bojovali nahí a zašpinení od piesku a vody. Tento boj zahŕňal prvky helénskeho boxu obohateného zápasením s koženými  remenicami na rukách. Preto sa tento šport zaraďuje medzi tzv. „mixed martial arts“, čo v preklade znamená zmiešané bojové umenia. Bol tiež zakázaný kvôli jeho vzbudzujúcej agresivite a drsnosti. Dnes sa teší záujmu mladých ľudí v Európe i v Spojených Štátoch.