T3M

Žlté alebo modré šaty? V ktorej banke založiť účet? Variť na oleji alebo na masti? Nie ste si istí? Tak si tie správne odpovede potvrďte na našom webe.

Partnera či partnerku môžeme milovať nekonečnou láskou, môže pre nás znamenať hoc aj celý vesmír, ale ak nám vo vzťahu budú chýbať základné piliere ako sú dôvera, intimita, úcta a komunikácia, tak z neho určite nemôže vzniknúť vzťah, ktorý „pretrvá večne“. Pokojný a harmonický vzťah je poriadna drina, niekedy na dokonalé sa spoznanie sa s partnerom či partnerkou ledva vystačí celý život. Práve posledné spomínané – komunikácia – je tým najväčším základom, pretože práve komunikácia môže vzťah posúvať vpred alebo ho ničiť.

connection-4810563_960_720

Nemyslím tým komunikáciu informačnú – takú, pri ktorej si v priebehu týždňa s partnerom vymeníme akurát tak základné informácie o deťoch, čo je potrebné kúpiť, vybaviť a pod. Mám na mysli komunikáciu bližšiu, takú pri ktorej s partnerom hovoríme o sebe, svojich pocitoch a potrebách, počúvame tie jeho.. takýto druh komunikácie začína byť vo vzťahoch ojedinelým javom, stále je niečo dôležitejšie, stále treba niečo urobiť, stále treba… a partner sa pomaly prestáva stávať tým skutočným partnerom. Komunikovať s partnerom len preto, aby bol spokojný takisto nikam nevedie, náš partner to z nás vycíti. Pýtate sa ako? Jednoducho. Odpoveď je metakomunikácia. Sú to všetky neverbálne prejavy, ktoré našu komunikáciu sprevádzajú, či už výraz tváre, tón hlasu alebo vzdialenosť pri akej komunikujeme s našou polovičkou. Je to práve metakomunikácia, ktorá to čo hovoríme buď zdôrazňuje alebo popiera.

couple-915984_960_720

Uvediem jednoduchý príklad: manžel sa svojej manželky, ktorá je unavená alebo nahnevaná spýta ako sa má, či je všetko v poriadku. Manželka mu odsekne „všetko je v poriadku“, pričom výraz jej tváre či tón hlasu túto informáciu popiera. Muž vidí, práve na základe metakomunikácie, že niečo nie je v poriadku, no nakoľko berie túto odpoveď ako informačnú, odchádza, čo manželku nahnevá ešte viac. Kde sa stala chyba? Manželka namiesto odpovede všetko je v poriadku mala povedať čo ju skutočne trápi a prečo je nahnevaná, muž aj napriek jej odpovedi mal zostať a viesť ju k rozhovoru. Obaja by boli spokojní a o niečo si bližší. Aký je záver? Vždy sa rozprávajme na rovinu to čo skutočne cítime. Práve naše neverbálne prejavy ukážu, či hovoríme pravdu alebo nie.